.

la-chiri

.

Tanečnica, choreografka a lektorka flamenca La Chiri - Jana Haluková sa flamenkovému tancu venuje už 12 rokov a patrí medzi priekopníkov tohoto umenia v Čechách i na Slovensku.

Flamencu sa sprvu venovala v Bratislave, kde s niektorými členmi dnešnej skupiny Remedios založila v roku 1997 formáciu Lagrima a pripravovala tu Medzinárodný Flamenkový Festival. Ako jediná tanečnica v ČR i SR 7 rokov študovala a profesionálne pôsobila v samotnej kolíske flamenca v Seville v Andalúzii. Flamenco tu i vyučovala v Sevilla Dance Center a Escuela flamenca de Juan Polvillo a spoločne s andalúzskymi umelcami účinkovala v sevillských flamenkových tablaech, na flamenkových festivaloch, Férii de Abril a ako choreografka v Sevillské divadelnej spoločnosti Teatro Ciudad Hispalense.
La Chiri niekoľko rokov umelecky spolupracuje s popredným flamenkovým tanečníkom Juanem Polvillem v programoch "Latido Flamenco" v roku 2003 a vo vlastnom programe "Colores de Amor - Podoby Lásky" v roku 2007, ktorý české publikum malo možnosť vidieť niekoľkokrát v pražskóm divadle ABC či na Medzinárodnóm Flamenkovóm Festivale na zámku v Mníšku pod Brdy, ktorý pripravuje niekoľko rokov i dramaturgicky.

V Mestskom divadle v Mladej Boleslave vytvorila choreografiu k hre Dům Bernardy Alby od F. G. Lorky.
V roku 2007 vytvorila ďalší projekt Cesty flamenca - multikultúrny projekt o histórii flamenka so skupinou Remedios a ďalšími umelcami.
V spolupráci s Veľvyslanectvom Španielska v ČR pripravila I. Medzinárodné Stretnutie Flamenca vo februári 2008 v Prahe a na jeseň 2008 predstavila v Divadle v Celetne nový program "Corazon Flamenco" s hosťami Kaari Martin, Virginii Delgado, Danem Bambasem či Luciou Bílou. Podieľala sa aj na príprave flamenkového programu Týždeň Andaluskej kultury so Španielskym kultúrnym Institútom Cervantes vo februári 2009 v Laterně Magice. V máji 2009 sa predstavila v novom programe "Pasión Flamenca" v polskom Teatr Nowy v Lodži spoločně s Remedios a sevillským spevákom Josém Angel Carmonou.

V Prahe flamenco vyučuje deti i dospelých v tanečných školách a po celej ČR na workshopoch v Olomouci, Ostrave, Moste, Liberci, Mladé Boleslavy a ďalších mestách.